Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05A-25-C3-R0
ATS-05A-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05A-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-05A-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-05A-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-05A-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05A-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05A-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05A-25-C3-R0
Related LinksATS-05A-, ATS-05A-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05A-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-05A-25-C3-R0
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT ANGLED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
EMITTER 5MM 590NM HIGH DOME TO18 datasheet.pdf
1800UF 15V 20X43 105C AXI datasheet.pdf