Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05C-25-C1-R0
ATS-05C-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05C-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-05C-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-05C-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-05C-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05C-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05C-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05C-25-C1-R0
Related LinksATS-05C-, ATS-05C-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05C-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-05C-25-C1-R0
IC DRVR FET P-P 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 28A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.975" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 600MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf