Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05E-100-C1-R0
ATS-05E-100-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05E-100-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-05E-100-C1-R0.pdf
Availability of ATS-05E-100-C1-R0
QUANTITY
ATS-05E-100-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05E-100-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05E-100-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05E-100-C1-R0
Related LinksATS-05E-, ATS-05E-100-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05E-100-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-05E-100-C1-R0
TERM BLOCK HDR 14POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CONN SOCKET 10PIN TIN W/KEY/STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
VCO 1530-2900 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf