Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05G-105-C2-R1
ATS-05G-105-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05G-105-C2-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-05G-105-C2-R1.pdf
Availability of ATS-05G-105-C2-R1
QUANTITY
ATS-05G-105-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05G-105-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-05G-105-C2-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05G-105-C2-R1
Related LinksATS-05G-, ATS-05G-105-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05G-105-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-05G-105-C2-R1
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 30KOHM 25C datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BOLT DWN SOLAR 4A datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 10POS datasheet.pdf