Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-05H-16-C1-R0
ATS-05H-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-05H-16-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-05H-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-05H-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-05H-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-05H-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-05H-16-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-05H-16-C1-R0
Related LinksATS-05H-, ATS-05H-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-05H-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-05H-16-C1-R0
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 VIOLET W/BOOT 30' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf