Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06A-10-C2-R0
ATS-06A-10-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06A-10-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-06A-10-C2-R0.pdf
Availability of ATS-06A-10-C2-R0
QUANTITY
ATS-06A-10-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06A-10-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06A-10-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.89°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06A-10-C2-R0
Related LinksATS-06A-, ATS-06A-10-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06A-10-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-06A-10-C2-R0
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL 16-BIT BIN CNTRS 20-DIP datasheet.pdf
IC CURRENT SENSE 16SOIC datasheet.pdf
CONN DIN Q/3 FEMALE 20CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 18-35V 1.05A datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 12V 12A 0.5A datasheet.pdf