Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06B-103-C1-R1
ATS-06B-103-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06B-103-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT
Datasheet Download
ATS-06B-103-C1-R1.pdf
Availability of ATS-06B-103-C1-R1
QUANTITY
ATS-06B-103-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06B-103-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-06B-103-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.64°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06B-103-C1-R1
Related LinksATS-06B-, ATS-06B-103-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06B-103-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-06B-103-C1-R1
VARISTOR 162V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC AMP HBT 850MHZ SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1A 8VSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf