Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06B-204-C3-R0
ATS-06B-204-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06B-204-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-06B-204-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06B-204-C3-R0
QUANTITY
ATS-06B-204-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06B-204-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06B-204-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.54°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06B-204-C3-R0
Related LinksATS-06B-, ATS-06B-204-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06B-204-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06B-204-C3-R0
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
DSP 20MHZ 68-PLCC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH SPDT 6-TSON datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 360MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
REFL HEX 1POS 22.6MM OD 12.5MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 7/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP POLY 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf