Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06B-55-C3-R0
ATS-06B-55-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06B-55-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-06B-55-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06B-55-C3-R0
QUANTITY
ATS-06B-55-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06B-55-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06B-55-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow24.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06B-55-C3-R0
Related LinksATS-06B-, ATS-06B-55-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06B-55-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06B-55-C3-R0
TERM SOLDER TURRET .067".115"L datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 510KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS W/PIN W/LIP XRC datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf