Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06C-10-C3-R0
ATS-06C-10-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06C-10-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-06C-10-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06C-10-C3-R0
QUANTITY
ATS-06C-10-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06C-10-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06C-10-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.99°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06C-10-C3-R0
Related LinksATS-06C-, ATS-06C-10-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06C-10-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06C-10-C3-R0
GDT 350V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 39VWM 67.2VC AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-25V 1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MOD TXRX DFB 8CH CWDM SFP FEC datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR/PWM HSOP36R datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf