Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06C-12-C3-R0
ATS-06C-12-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06C-12-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-06C-12-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06C-12-C3-R0
QUANTITY
ATS-06C-12-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06C-12-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06C-12-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.93°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06C-12-C3-R0
Related LinksATS-06C-, ATS-06C-12-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06C-12-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06C-12-C3-R0
MOSFET N-CH 75V 75A TO-220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
48TQFP IND GRN 1.6-3.6V 48MHZ datasheet.pdf