Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06C-180-C2-R0
ATS-06C-180-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06C-180-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-06C-180-C2-R0.pdf
Availability of ATS-06C-180-C2-R0
QUANTITY
ATS-06C-180-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06C-180-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06C-180-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06C-180-C2-R0
Related LinksATS-06C-, ATS-06C-180-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06C-180-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-06C-180-C2-R0
CONN DBL ROW HOLDER MT 24POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-15V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V C0G 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf