Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06C-37-C3-R0
ATS-06C-37-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06C-37-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412
Datasheet Download
ATS-06C-37-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06C-37-C3-R0
QUANTITY
ATS-06C-37-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06C-37-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06C-37-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.19°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06C-37-C3-R0
Related LinksATS-06C-, ATS-06C-37-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06C-37-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06C-37-C3-R0
ASSY SCREWLOCK 4-40 FEMALE .156" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOP datasheet.pdf
THERM NC 125C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
CRIMPS DATACOM/TELECOM MOD PLUG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO220AB datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf