Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06E-103-C3-R1
ATS-06E-103-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06E-103-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-06E-103-C3-R1.pdf
Availability of ATS-06E-103-C3-R1
QUANTITY
ATS-06E-103-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06E-103-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-06E-103-C3-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.78°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06E-103-C3-R1
Related LinksATS-06E-, ATS-06E-103-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06E-103-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-06E-103-C3-R1
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW ALF2 datasheet.pdf
PROGRAMMER AS5XXX datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FAN - 603-1338/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
ADAPTER F/F TNC/SMA 18GHZ datasheet.pdf