Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06E-175-C1-R0
ATS-06E-175-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06E-175-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-06E-175-C1-R0.pdf
Availability of ATS-06E-175-C1-R0
QUANTITY
ATS-06E-175-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06E-175-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06E-175-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06E-175-C1-R0
Related LinksATS-06E-, ATS-06E-175-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06E-175-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-06E-175-C1-R0
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANSISTOR ARRAY DUAL NPN TSLP-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 4A TO220F datasheet.pdf
TRANSISTOR POWER LDMOS SOT502B datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf
PLUGINLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 17.5MM datasheet.pdf