Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-06G-50-C3-R0
ATS-06G-50-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-06G-50-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-06G-50-C3-R0.pdf
Availability of ATS-06G-50-C3-R0
QUANTITY
ATS-06G-50-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-06G-50-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-06G-50-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow19.22°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-06G-50-C3-R0
Related LinksATS-06G-, ATS-06G-50-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-06G-50-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-06G-50-C3-R0
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM RING TONGUE STR 6AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf