Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-07C-28-C1-R0
ATS-07C-28-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-07C-28-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT
Datasheet Download
ATS-07C-28-C1-R0.pdf
Availability of ATS-07C-28-C1-R0
QUANTITY
ATS-07C-28-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-07C-28-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-07C-28-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-07C-28-C1-R0
Related LinksATS-07C-, ATS-07C-28-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-07C-28-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-07C-28-C1-R0
IC MULTIPLEXER 16X1 28PLCC datasheet.pdf
NETWORK SURGE SUPPRESSOR datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS DUAL 24-SSOP datasheet.pdf
IGBT 600V 60A 220W TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IDT 100 ASSY FDTO RAMP 4POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf