Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08C-24-C1-R0
ATS-08C-24-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08C-24-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-08C-24-C1-R0.pdf
Availability of ATS-08C-24-C1-R0
QUANTITY
ATS-08C-24-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08C-24-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08C-24-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08C-24-C1-R0
Related LinksATS-08C-, ATS-08C-24-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08C-24-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-08C-24-C1-R0
IGBT 600V 31A 100W TO220AB datasheet.pdf
VARISTOR 21.5V 500A 1210 datasheet.pdf
ADAPTER BANTAM FEMALE-WE310 MALE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLASS BRAID TYPE K 100 FT 24 AWG datasheet.pdf