Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-08C-25-C2-R0
ATS-08C-25-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-08C-25-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-08C-25-C2-R0.pdf
Availability of ATS-08C-25-C2-R0
QUANTITY
ATS-08C-25-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-08C-25-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-08C-25-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-08C-25-C2-R0
Related LinksATS-08C-, ATS-08C-25-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-08C-25-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-08C-25-C2-R0
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
TIE ROD BKT,50TO63MM DIA datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2HV+22LV PIN datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
TXRX CWDM SFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE FRED 600V 5A DPAK datasheet.pdf
L-TEK F 17POS SIL CBL CONN datasheet.pdf