Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09A-108-C1-R1
ATS-09A-108-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09A-108-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-09A-108-C1-R1.pdf
Availability of ATS-09A-108-C1-R1
QUANTITY
ATS-09A-108-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09A-108-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-09A-108-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09A-108-C1-R1
Related LinksATS-09A-, ATS-09A-108-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09A-108-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-09A-108-C1-R1
DIODE ZENER 13V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS 120V 2A 12SIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 65W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TO220 datasheet.pdf