Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09A-55-C3-R0
ATS-09A-55-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09A-55-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-09A-55-C3-R0.pdf
Availability of ATS-09A-55-C3-R0
QUANTITY
ATS-09A-55-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09A-55-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09A-55-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow24.11°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09A-55-C3-R0
Related LinksATS-09A-, ATS-09A-55-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09A-55-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-09A-55-C3-R0
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 4.5A I2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC MODULE datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
SGE-225-2-0610 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CIR CON 12 PIN 24/20 T12 datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf