Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09C-28-C2-R0
ATS-09C-28-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09C-28-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-09C-28-C2-R0.pdf
Availability of ATS-09C-28-C2-R0
QUANTITY
ATS-09C-28-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09C-28-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09C-28-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.58°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09C-28-C2-R0
Related LinksATS-09C-, ATS-09C-28-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09C-28-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-09C-28-C2-R0
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 16-SSOP datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
DESICCANT 1/3 PLAST BAG 700/PAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
INPUT MODULE 4 DIGITAL datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 25A 200V 4CASE FP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf