Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09G-18-C2-R0
ATS-09G-18-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09G-18-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-09G-18-C2-R0.pdf
Availability of ATS-09G-18-C2-R0
QUANTITY
ATS-09G-18-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09G-18-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09G-18-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.38°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09G-18-C2-R0
Related LinksATS-09G-, ATS-09G-18-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09G-18-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-09G-18-C2-R0
IC COMPARATR DUAL R-R 3/5V 8SOIC datasheet.pdf
LAMP CCFL 1140V 2.2MM X 180MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEV MCU HERCULES datasheet.pdf
CONN HDBNC PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
586-0036 MOV, 26 VDC, SEIMENS datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf