Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-01-C1-R0
ATS-10A-01-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-01-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10A-01-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-01-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-01-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-01-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-01-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-01-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-01-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-01-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-01-C1-R0
CONNECTOR EUROSOCKET STRAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3.81MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INCIDATOR INCAND RED PANEL MNT datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 8.34" datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf