Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-01-C3-R0
ATS-10A-01-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-01-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10A-01-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10A-01-C3-R0
QUANTITY
ATS-10A-01-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-01-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-01-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.05°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-01-C3-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-01-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-01-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-01-C3-R0
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0402 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
SWING KITS HMESWK SERIES datasheet.pdf
IC ANLG SWITCH ARRAY 8X8 28DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf