Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-109-C2-R1
ATS-10A-109-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-109-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10A-109-C2-R1.pdf
Availability of ATS-10A-109-C2-R1
QUANTITY
ATS-10A-109-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-109-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-109-C2-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-109-C2-R1
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-109-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-109-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-10A-109-C2-R1
CONN ADAPT JACK-JACK N 50 OHM datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 20V 2A 6-TSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 6WSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf