Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-114-C3-R0
ATS-10A-114-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-114-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10A-114-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10A-114-C3-R0
QUANTITY
ATS-10A-114-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-114-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-114-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.53°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-114-C3-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-114-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-114-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-114-C3-R0
ROUND STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf