Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-133-C1-R0
ATS-10A-133-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-133-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10A-133-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-133-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-133-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-133-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-133-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.41°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-133-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-133-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-133-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-133-C1-R0
MOSFET N-CH 100V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.4V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO204AC datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 10' GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf