Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-159-C1-R0
ATS-10A-159-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-159-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-159-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-159-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-159-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-159-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-159-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.68°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-159-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-159-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-159-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-159-C1-R0
RES SMD 115K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 90A TO-220AB datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf