Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-26-C1-R0
ATS-10A-26-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-26-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10A-26-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-26-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-26-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-26-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-26-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.19°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-26-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-26-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-26-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-26-C1-R0
RES 6.8K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DECODER AUDIO MPEG 2.5 64-TQFP datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL 660NM RED DIFF datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf