Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-26-C1-R0
ATS-10A-26-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-26-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10A-26-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-26-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-26-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-26-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-26-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.19°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-26-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-26-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-26-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-26-C1-R0
CONSOLE STEEL 24.5X22.6X49 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
ASSY datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf