Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-49-C3-R0
ATS-10A-49-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-49-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10A-49-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10A-49-C3-R0
QUANTITY
ATS-10A-49-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-49-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-49-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.55°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-49-C3-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-49-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-49-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-49-C3-R0
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .127M 23POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 1PF 300V RADIAL datasheet.pdf