Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-52-C1-R0
ATS-10A-52-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-52-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10A-52-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10A-52-C1-R0
QUANTITY
ATS-10A-52-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-52-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-52-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.74°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-52-C1-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-52-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-52-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-52-C1-R0
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 60MA 6DFN datasheet.pdf
SWITCH DIP TRINARY datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 18AWG ORA datasheet.pdf
CABLE ASSY,2.5BAY,SM DUAL,9 M1 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN CRIMP datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf