Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10A-73-C2-R0
ATS-10A-73-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10A-73-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10A-73-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10A-73-C2-R0
QUANTITY
ATS-10A-73-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10A-73-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10A-73-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.85°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10A-73-C2-R0
Related LinksATS-10A-, ATS-10A-73-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10A-73-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10A-73-C2-R0
TIP STREAMLINE .093"DIA HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
E-657-14XT RING BZD INSUL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3L datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead datasheet.pdf