Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-152-C3-R0
ATS-10B-152-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-152-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10B-152-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10B-152-C3-R0
QUANTITY
ATS-10B-152-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-152-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-152-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-152-C3-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-152-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-152-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-152-C3-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
IC DCP DUAL 50K 32TAP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT OSD BRD HOR 6" CBL 8-BUTTON datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP POLY 6.8UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf