Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-161-C1-R0
ATS-10B-161-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-161-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10B-161-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10B-161-C1-R0
QUANTITY
ATS-10B-161-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-161-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-161-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.72°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-161-C1-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-161-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-161-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-161-C1-R0
TERM BLOCK HDR 7POS 135DEG 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf