Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-203-C2-R0
ATS-10B-203-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-203-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10B-203-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10B-203-C2-R0
QUANTITY
ATS-10B-203-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-203-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-203-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-203-C2-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-203-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-203-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-203-C2-R0
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 7500PSI datasheet.pdf
FAN BLOWER 143X41MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 14A DPAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.12A datasheet.pdf