Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-26-C2-R0
ATS-10B-26-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-26-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10B-26-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10B-26-C2-R0
QUANTITY
ATS-10B-26-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-26-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-26-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.2°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-26-C2-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-26-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-26-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-26-C2-R0
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
TENSION CARD GUIDE 1 GRIP 2.5" datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIN-POWER F023FL-9 0C1-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf