Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-42-C3-R0
ATS-10B-42-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-42-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412
Datasheet Download
ATS-10B-42-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10B-42-C3-R0
QUANTITY
ATS-10B-42-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-42-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-42-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.35°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-42-C3-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-42-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-42-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-42-C3-R0
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 80POS .125 X .250 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE SOLDER GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=50CM 4M datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM YLW TINT 6" datasheet.pdf