Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-113-C3-R0
ATS-10C-113-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-113-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10C-113-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10C-113-C3-R0
QUANTITY
ATS-10C-113-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-113-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-113-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.91°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-113-C3-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-113-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-113-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-113-C3-R0
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf