Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-150-C1-R0
ATS-10C-150-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-150-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10C-150-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-150-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-150-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-150-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-150-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-150-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-150-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-150-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-150-C1-R0
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 35 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39K OHM 0404 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64TFBGA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V MINI 8-HVSON datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 5.8NS 64CSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 10 POS datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf