Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-16-C1-R0
ATS-10C-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-16-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10C-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-16-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-16-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-16-C1-R0
FIXED IND 120NH 1.412A 100 MOHM datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC MEM FIFO 512X9 25NS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
5 AMP/600V UL CERAMIC FUSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM TACH 12VDC datasheet.pdf