Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-200-C1-R0
ATS-10C-200-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-200-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10C-200-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-200-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-200-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-200-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-200-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.76°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-200-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-200-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-200-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-200-C1-R0
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 16SOIC datasheet.pdf
BIT HEX 4MM 1.97" datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
THERMAL PAD 8"X16" .020" GP3000 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG THERM CPL PAIR datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V JB 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 115VAC 28VDC datasheet.pdf