Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-206-C2-R0
ATS-10C-206-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-206-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10C-206-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10C-206-C2-R0
QUANTITY
ATS-10C-206-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-206-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-206-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.71°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-206-C2-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-206-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-206-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-206-C2-R0
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CBL CAT5E RJ45-R/A RJ45 2M datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.942 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.07K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf