Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-21-C1-R0
ATS-10C-21-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-21-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10C-21-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10C-21-C1-R0
QUANTITY
ATS-10C-21-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-21-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-21-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.26°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-21-C1-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-21-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-21-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-21-C1-R0
CONN CARDEDGE 24POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TVSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS STR .100 GOLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 37POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES 866K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf