Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10D-107-C3-R1
ATS-10D-107-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10D-107-C3-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10D-107-C3-R1.pdf
Availability of ATS-10D-107-C3-R1
QUANTITY
ATS-10D-107-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10D-107-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-10D-107-C3-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow28.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10D-107-C3-R1
Related LinksATS-10D-, ATS-10D-107-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10D-107-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-10D-107-C3-R1
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A FASTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA SOD123 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 3W datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf