Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10D-175-C2-R0
ATS-10D-175-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10D-175-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-10D-175-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10D-175-C2-R0
QUANTITY
ATS-10D-175-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10D-175-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10D-175-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.52°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10D-175-C2-R0
Related LinksATS-10D-, ATS-10D-175-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10D-175-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10D-175-C2-R0
FILTER LINE 68MH 0.6A TYPE 21V datasheet.pdf
IC TXRS RS-232 W/SHTDWN 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 30A TO247AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
YB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CERTICRIMP 2,SAHT AMPLIMITE datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf