Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-124-C2-R0
ATS-10E-124-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-124-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-10E-124-C2-R0.pdf
Availability of ATS-10E-124-C2-R0
QUANTITY
ATS-10E-124-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-124-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-124-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-124-C2-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-124-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-124-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-124-C2-R0
IND LGT NEON CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 137KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
TFLEX 690 9" X 9" datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf