Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-16-C1-R0
ATS-10E-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-16-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10E-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10E-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-10E-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-16-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-16-C1-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-16-C1-R0
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC HALL SWITCH UNIPO 3V SOT23W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPEA 47POS datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE PQ 5.15UH N97 datasheet.pdf