Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10E-167-C1-R0
ATS-10E-167-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10E-167-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-10E-167-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10E-167-C1-R0
QUANTITY
ATS-10E-167-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10E-167-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10E-167-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10E-167-C1-R0
Related LinksATS-10E-, ATS-10E-167-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10E-167-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10E-167-C1-R0
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
GSS SAFETY LIMIT SW 4NC DIRECT datasheet.pdf
OSC XO 6.144MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf